Kategorie
blog

Soplówka jeżowata – opinie, działanie

Jeśli jesteś zainteresowany naturalnymi metodami poprawy kondycji psychicznej, powinieneś poznać soplówkę jeżowatą. Niektóre badania sugerują, że ta roślina lecznicza może być skuteczna w leczeniu choroby Alzheimera i choroby Parkinsona oraz ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Przyjrzyjmy się bliżej jej właściwościom leczniczym. Zobacz opinie naukowców na temat Soplówki jeżowatej!

Co to jest soplówka jeżowata?

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus) jest to gatunek grzyba z rodziny Hericiaceae, który naturalnie występuje w krajach Azji Wschodniej. Jest on powszechnie używany w medycynie tradycyjnej chińskiej i japońskiej w celu leczenia różnych dolegliwości. Badania naukowe wskazują, że soplówka jeżowata może mieć potencjał w leczeniu zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Zawiera ona różne składniki bioaktywne, takie jak polisacharydy, hericydynę i erinacinę, które mogą mieć działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Gdzie występuje soplówka jeżowata?

Obszar naturalnego występowania soplówki jeżowatej to kraje Azji Wschodniej: Chiny, Japonia, Korea. Można ją znaleźć rosnącą na martwym drewnie drzew liściastych, takich jak jesiony, brzozy i kasztany. W Europie i Ameryce Północnej można ją spotkać w lasach, gdzie rośnie na martwym drewnie drzew liściastych, które zostały sprowadzone z Azji. Soplówka jeżowata jest też uprawiana w hodowlach grzybów.

Jej hodowla wymaga odpowiednich warunków środowiskowych, takich jak wilgotność powietrza i temperatura, oraz odpowiedniego podłoża, na którym będzie rosła. Niektórzy hodowcy uprawiają ją na drewnie, podobnie jak w warunkach naturalnych, inni stosują specjalne podłoża, takie jak mieszanka mąki ziemniaczanej i skrobi kukurydzianej. Ważne jest, aby zapewnić grzybowi odpowiednią ilość wilgoci i ciepła, aby mógł on prawidłowo rosnąć i owocować.

Czy soplówka jeżowata jest dobra dla zdrowia?

Wiele badań wskazuje, że “lwia grzywa” to grzyb mający pozytywny wpływ na kondycję psychiczną. Jak przeczytamy w jednym z opracowań naukowych:

 • Zawiera ona związki neurotroficzne, które mogą przenikać przez barierę krew-mózg i działać na układ nerwowy.
 • Badania sugerują, że soplówka jeżowata może być skuteczna w leczeniu zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i udar niedokrwienny.
 • Związki bioaktywne zawarte w grzybie mogą również działać antyoksydacyjnie, przeciwcukrzycowo, przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo.
 • Istnieją także doniesienia o działaniu soplówki jeżowatej na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, lęk i zaburzenia snu.
 • Soplówka jeżowata jest też uważana za źródło cennych minerałów i aminokwasów, które mogą wspomagać układ odpornościowy i wzmacniać organizm.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania soplówki jeżowatej?

Jak zawsze stosowanie suplementów diety należy skonsultować z lekarzem. Konieczne są dalsze badania nad soplówką jeżowatą, ponieważ dotychczasowe badania na ludziach sugerują, że może ona mieć korzystne działanie na zaburzenia neurologiczne i psychiczne, ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki i lepiej zrozumieć, w jakim stopniu soplówka jeżowata może być skuteczna w leczeniu tych chorób. Dalsze badania pozwolą też ustalić bezpieczeństwo stosowania soplówki jeżowatej i określić optymalne dawkowanie, co jest niezbędne do tego, aby można było ją włączyć do standardowych terapii.


Poznaj też: Jak naprawić przyszłość? Recenzja książki


Co warto wiedzieć o soplówce jeżowatej – podsumowanie opinii

 • Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus) jest grzybem leczniczo-kulinarnym, który występuje w krajach Azji Wschodniej
 • Zawiera ona związki neurotroficzne, które mogą działać na układ nerwowy
 • Badania sugerują, że może być skuteczna w leczeniu zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i udar niedokrwienny
 • Związki bioaktywne zawarte w grzybie mogą działać antyoksydacyjnie, przeciwcukrzycowo, przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo
 • Istnieją także doniesienia o działaniu soplówki jeżowatej na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, lęk i zaburzenia snu
 • Dalsze badania nad soplówką jeżowatą są potrzebne w celu zrozumienia jej potencjału terapeutycznego i możliwości zastosowania w leczeniu chorób neurologicznych i psychicznych.

Źródła:

 1. SKUBEL, Tomasz, BUDZYŃSKA, Julia, CZARNOTA, Jakub, DOBRZYŃSKI, Michał, RYBAK, Natalia & DUDEK, Iga. Therapeutic potential of Lion’s Mane (Hericium erinaceus) in neurological and cognitive disorders – a review of the literature. Journal of Education, Health and Sport [online]. 5 September 2022, T. 12, nr 9, s. 498–504. [accessed 11.12.2022]. DOI 10.12775/JEHS.2022.12.09.058.