Kategorie
blog

Podcasty naukowe Spotify – ranking 2023

Wybrałem najlepszą piątkę polskojęzycznych podcastów, które na pewno są ciekawe i w większości tematów naukowe. Zasada jest prosta: Podcasty naukowe w 2023 roku są wyselekcjonowane w sposób subiektywny – ale spokojnie, nie pozostawię zestawienia bez wyjaśnienia ;). W top5 jest miejsce tylko dla tych podcastów, których odcinki pojawiają się regularnie.

Poza najlepszą piątką pojawi się lista podcastów na Spotify, które warto znać, jednak niestety nie pojawiają się one zbyt często. Albo nawet gaśnie nadzieja na to, że dalej są prowadzone.

Ciekawe podcasty na Spotify 2023

PozycjaNazwa podcastuLink do podcastu na Spotify
#1Brzmienie Świata z lotu Drozdalink
#2Radio Naukowelink
#3Crazy Naukalink
#4Skądinądlink
#5Pogawędnik filozoficznylink

#1 Brzmienie Świata z lotu Drozda

“HA! Naukowe podcasty powiadasz!?” – No ok. “Brzmienie Świata…” nie jest typowo naukowym podcastem. Ale jest to podcast, który z pewnością otwiera oczy, edukuje i pokazuje bogactwo sposobów życia na tej niebieskiej planecie. 

Brzmienie Świata z lotu Drozda to autorski podcast poświęcony podróżom i temu, co dzieje się na świecie – by lepiej go zrozumieć. Z dala od polityki, z dala od tego, co widoczne na pierwszych stronach portali informacyjnych. To podcast z wrażliwością obserwujący otoczenie. Podcast ŚWIATOczuły” – tak oto sam opisuje swój podcast Paweł Drozd (wieloletni dziennikarz radiowej Trójki).

Cel jaki sobie stawia autor – poznawanie świata – realizuje z wdziękiem i empatiom. Przybliża obce, oswaja inne. Daje do myślenia. Pozwala zrozumieć otaczający nas świat. Dla mnie jest to podcast jak najbardziej naukowy. Choć nie trzyma się stricte metody naukowej (tej znanej z nauk ścisłych), to rozpoznamy w prowadzonych wywiadach antropologiczną smykałkę. Psychologiczny niuch. Jeśli ktoś dalej nie uważa, że Brzmienie Świata… niczego nie uczy, niech sprawdzi choćby odcinek o języku estońskim (odcinek #30). 

#2 Radio Naukowe Karoliny Głowackiej

Gdyby nie było Brzmienia Świata, to Radio Naukowe byłoby moim numerem jeden na Spotify. Szeroki zakres poruszanych tematów. Jest coś dla humanisty i ścisłowca. Mnie szczególnie zainteresowały rozmowy o historii kleru z prof. Robertem Wiśniewskim. A tak o podcaście pisze sama autorka:

Tu na pierwszym planie są naukowczynie i naukowcy. Opowiadają – fenomenalnie! – o swoich dziedzinach wiedzy, aktualnych badaniach i wyzwaniach na przyszłość. Rozmawiamy nie tylko o tym CO wiemy, ale też SKĄD to wiemy.”

Podcast, który świetnie realizuje swoją misję – poznajcie sami!

#3 Crazy Nauka

Podcast prowadzą Ola i Piotr Stanisławscy, którzy zajmują się popularyzowaniem wiedzy naukowej w przystępny i ciekawy sposób. Od kwietnia 2022 roku regularnie pojawiają się ich podcasty na platformie Spotify. Tematyka jest różnorodna a na merytoryczność nigdy nie narzekałem. Stąd wysokie trzecie miejsce w rankingu.

#4 Skądinąd

To podcast, który podobny jest Pogawędnikowi Filozoficznemu. Jest nawet w nim bardziej szeroki zakres poruszanych problemów. Niestety Pogawędnik… ma skrzywienie w kierunku etyki. Natomiast Skądinąd ma dwie wady: duży ładunek metafizyczny i maniera prowadzącego, który przytłacza odcinki swoimi komentarzami. Brakuje dopuszczenia do głosu gościa (choć ten element w ostatnim roku był ledwo widoczny). Za to słabsze strony podcastu rekompensują z nawiązką naprawdę topowe rozmowy z ciekawymi gośćmi.

Niestety na polskojęzycznym Spotify brakuje super dobrych podcastów filozoficznych…, ale miejsca nr #4 i #5 rankingu to solidna dawka rozmyślań.

#5 Pogawędnik filozoficzny

To podcast prowadzony przez pracowników i studentów UMK. Radzi sobie bardzo dobrze jako zaproszenie do rozmowy o filozofii. W pierwszych odcinkach duży nacisk był położony na życie po filozofii – jak żyją absolwenci tego mało szanowanego kierunku (a na pewno mniej niż np. informatyki :)). 

Niestety jest to podcast, który pozostawia dla mnie duży niedosyt. Tematy coraz częściej są zbieżne z aktualnymi pracami toczącymi się na uczelni. Brakuje rozmów, które byłyby aktualne i pobudzające. Np. wywiadów z absolwentami: Tomaszem Markiewką o tym, jak skutecznie zmieniać świat i czy jest to w ogóle możliwe?

Podcast spada w moim subiektywnym rankingu z powodu odklejenia od aktualnych zagadnień. Jednak to tylko kamyczek, bo rzeczywisty powód to po prostu mała regularność kolejnych odcinków. Szkoda.

Kogo zabrakło w rankingu podcastów Spotify?

Bardzo ciężko jest wymienić wszystkie ciekawe podcasty naukowe na Spotify. Niestety wiele z nich albo skończyło publikować nowy content, albo publikuje nieregularnie. Mowa tu np. o takich podcastach jak:

  • Nauka to Lubię,
  • Centrum Nauki Kopernik (choć tu jest nadzieja, że zmieni się to na lepsze),
  • Nauka Nadaje,
  • Akademia Ciekawości,
  • Granice Nauki.

Na powyższej liście zabrakło regularności. Natomiast druga lista poza rankingiem jest dla podcastów, które nie są stricte naukowe:

I tu postawmy kropkę 🙂

Polecam też recenzję książki Relationships!