Kategorie
blog

Jak się uczyć skutecznie? 5 technik i tyle samo sztuczek

Szkoła uczy wszystkiego tylko nie tego jak się prawidłowo uczyć. Już w podstawówce powinniśmy poznawać mnemotechniki (sposoby ułatwiające zapamiętywanie). Na szczęście na naukę efektywnego zdobywania wiedzy nigdy nie jest za późno.

Skuteczna nauka to podstawa zdobywania wiedzy

Nasze myślenie podczas nauki ma dwa tryby. Uczenie w skupieniu i koncentracji oraz uczenie nieświadome. Pierwszy potrzebuje odpowiednich warunków. Jest pod naszą kontrolą, ale jego słabością jest to, że jest bardzo wyczerpujący. Drugi tryb uczenia działa „przy okazji”. Cała praca odbywa się poza naszą wolą i powinna prowadzić do momentu, w którym krzykniemy “eureka!”.

Ale drugi tryb uczenia musimy „dokarmiać” wkładając wysiłek w naukę w trybie skupionym. Dla wygody pierwszy typ nauki nazywam trybem skupionym. A drugi typem eureka.

Jak się uczyć efektywnie?

Chcesz poprawić zapamiętywanie rzeczy? Zależy ci na szybszym łączeniu kropek i kojarzeniu faktów? Oto techniki, które pomogą ci uczyć się skutecznie – wiem, bo sam stosuję je na sobie i działają!

Stosować technikę pomodoro

Uczenie na zmiany jest skuteczniejsze. 25 minut skupienia na zadaniu i 5 lub 15 min. dla myślenia w trybie eureka.

Pro Tip: Najlepiej zmieniać cel nauki. Np. po nauce programowania, zacząć uczyć się języka obcego.

Ja np. wolę uczyć się w skupieniu przez ok. 40 minut, a 15 minut poświęcić na naukę sposobem eureka.

Planować, czego chcemy się nauczyć podczas skupienia

I mieć plan na dzień, tydzień i najbliższe miesiące. Np. czytając książkę, można ją przejrzeć od początku do końca, aby wiedzieć (mniej więcej) co w niej znajdziemy.

Praktykować. Popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski.

Jak się uczyć w warunkach, gdy jesteśmy totalnie zieloni? Jeśli nic nie wiemy na jakiś temat, to planowanie będzie mało skuteczne. Czas wykorzystać metodę bricoleura – czyli majsterkowicza.

Nie bój się zadawać pytania – “dlaczego?”, “jak to działa?” I szukać wyjaśnień.

Zadając pytania wcielamy się w rolę dziecka. Ale, gdy szukamy wyjaśnienia – i myślimy, że je znaleźliśmy – starajmy się wcielić w rolę nauczyciela, który musi to wytłumaczyć w prosty sposób.

Zanurzyć się w tym, czego chcemy się nauczyć

Zanurzenie w świat, który chcemy poznać to super metoda na to jak się uczyć efektywnie języka. Taka immersja pozwala nam poczuć się jak prawdziwy lokals.

Pro Tip: Ale lepiej nie przesadzić z immersją. Nowy świat, który poznajemy, nie może nas przytłoczyć.

Jak się uczyć – pomocne sztuczki

 • używanie metafor i innych zmysłów,
 • opowiadanie sobie historii,
 • zapamiętując stosować opowiadania, rymy, pałac myśli, akronimy,
 • obrazować to, co chcemy osiągnąć, z tym co już umiemy,
 • używać nawyków.

Bonus nr 1 – Jak stworzyć mapę mentalną?

Mapa mentalna to graficzny sposób prezentowania informacji, który pomaga w lepszym zapamiętaniu i zrozumieniu danych. Można ją stworzyć następująco:

 1. Znaleźć centralne hasło lub pojęcie, które chcesz przedstawić na mapie mentalnej. Może to być np. nazwa danego zagadnienia lub tematu.
 2. Wokół centralnego hasła umieścić hasła lub pojęcia pokrewne lub z nim związane. Można je połączyć z centralnym hasłem liniami.
 3. Dodać szczegółowe informacje dotyczące każdego z haseł lub pojęć, umieszczając je na odpowiednich gałęziach mapy mentalnej.
 4. Dodać obrazki lub inne wizualne elementy, które pomogą w lepszym zapamiętaniu i zrozumieniu informacji.
 5. Upewnić się, że mapa mentalna jest czytelna i łatwa do zrozumienia.

Ważne jest, aby mapa mentalna była spójna i logicznie zbudowana, tak aby była skutecznym narzędziem do zapamiętywania i przyswajania informacji. Można też stosować różne kolory lub oznaczenia, aby ułatwić odczytanie mapy mentalnej i lepsze zapamiętanie poszczególnych elementów.

Bonus nr 2 – pamiętaj o warunkach sprzyjających nauce!

Oto kilka kroków, które mogą pomóc w zapewnieniu odpowiednich warunków do nauki:

 1. Zadbać o odpowiednie oświetlenie – najlepiej takie, które jest jednolite i rozproszone. Unikaj ciężkich zasłon lub ciemnych pomieszczeń, ponieważ może to utrudniać skupienie się.
 2. Stworzyć czyste i uporządkowane miejsce do nauki. Usunąć niepotrzebne rzeczy i sprzątnąć bałagan, aby nic nie rozpraszało uwagi.
 3. Zadbać o dobrej jakości sprzęt do nauki, taki jak komputer, drukarka, długopis, kartki itp. Dzięki temu będzie się mogło sprawniej pracować i szybciej zdobywać wiedzę.
 4. Unikaj rozpraszających bodźców, takich jak hałas, telewizja czy media społecznościowe podczas nauki. Może to utrudniać skupienie się i spowalniać proces uczenia.
 5. Zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, aby nauka była przyjemniejsza i bardziej komfortowa.
 6. Utrzymywać regularne godziny nauki i odpoczynku, aby lepiej zorganizować czas i osiągnąć lepsze rezultaty.
 7. Dostosować warunki nauki do swoich potrzeb i preferencji. Może to oznaczać różne rzeczy dla różnych osób – np. dla jednych lepsze będzie nauka w ciszy, dla innych w rytm muzyki. Ważne, aby znaleźć sposób, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Końcowe porady – zdrowie i odpoczynek a skuteczna nauka

Oto kilka kroków, które mogą pomóc w zadbaniu o odpoczynek i zdrowie, aby zwiększyć efektywność nauki:

 1. Dostosować ilość snu do swoich potrzeb – zazwyczaj zaleca się osiem godzin snu dla dorosłych. Pamiętaj, że sen ma ogromny wpływ na naszą wydajność i zdolność do skupienia się.
 2. Zadbać o regularne posiłki i nawodnienie organizmu. Unikaj fast foodów i słodkich napojów, a postaw na zdrowe i odżywcze jedzenie oraz wodę.
 3. Uprawiać regularnie jakiś sport lub inne formy aktywności fizycznej. Ruch pomaga w lepszym zapamiętywaniu i poprawia koncentrację.
 4. Unikać lub ograniczać spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, ponieważ oba te czynniki negatywnie wpływają na nasze zdrowie i wydajność.
 5. Zadbać o swoje emocje i dobre samopoczucie. Stres i niepokój mogą utrudniać skupienie i zdolność do uczenia się. Spróbować relaksować się przed nauką, np. poprzez medytację, joga lub spacer.
 6. Nie zaniedbywać potrzeb odpoczynku i rozrywki. Można zarezerwować sobie regularne chwile wolnego na zabawę lub relaks, aby odpocząć od nauki i zregenerować siły.
 7. Pamiętać o regularnych badaniach lekarskich i dbać o swoje zdrowie, aby nie przeszkadzało ono w nauce.